Winners - H.A.Z.A.R.D. Homebrewing HAZtoberfest

Table 1: Lagers (19 entries)

Pl.Brewer(s)Entry NameStyleClub
1stMatt HuberFestivus For The Rest Of UsFestbierSociety of Akron Area Zymurgists (SAAZ)
2ndMatt HuberUncle Dunkel IIIMunich DunkelSociety of Akron Area Zymurgists (SAAZ)
3rdMatt HuberBocktoberfestDunkels BockSociety of Akron Area Zymurgists (SAAZ)

Table 2: Strong American/Euro Ales (12 entries)

Pl.Brewer(s)Entry NameStyleClub
1stJohn SmithJohn's Barley WineAmerican Barleywine 
2ndMike FahyHomeless Assassin DIPADouble IPA 
3rdFred MullnerBreakin' The LawEisbockTRASH

Table 3: Stouts and Porters (11 entries)

Pl.Brewer(s)Entry NameStyleClub
1stPhilip CaudillBent Run OatmealOatmeal StoutBent Run
2ndJonathan BaischQuaker's PrideOatmeal StoutButler Area Homebrew Society (B.A.S.H.)
3rdAndrew MitchellBarn OwlOatmeal StoutSociety of Northeast Ohio Brewers (SNOB)

Table 4: Brit/Scott/Irish (11 entries)

Pl.Brewer(s)Entry NameStyleClub
1stJessica IhmsHow Now Brown CowEnglish Golden AleSociety of Northeast Ohio Brewers (SNOB)
2ndSean KinnasNothing Says "I Love You Daddy!" Like A Flying HeadbuttEnglish PorterTRASH / WAZE
3rdJohn StraightMaple Pecan PigEnglish Strong Alenchb

Table 5: American Ales (7 entries)

Pl.Brewer(s)Entry NameStyleClub
1stMichael RollerDouble DeterminedAmerican Amber Ale 
2ndPhilip Caudill69 SpecialAmerican Pale AleBent Run
3rdJustin GoodfellowSunburntAmerican Amber AleT.R.A.S.H. / W.A.Z.E.
HMRon BarnesMountain Man American Pale AleThe Brewing Network

Table 6: Belgian (12 entries)

Pl.Brewer(s)Entry NameStyleClub
1stSean KinnasFate's Singel Finger SaluteTrappist SingleTRASH / WAZE
2ndRichard RomankoWitty WitWitbierTRUB and WAZE
3rdMike Barrett Belgian WitbierWitbierBison Brewers
HMChristopher RiceBelgian DarkBelgian Dark Strong Ale 

Table 7: Sour/Wild (10 entries)

Pl.Brewer(s)Entry NameStyleClub
1stJessica IhmsAll The Single Ladies With BrettBrett BeerSociety of Northeast Ohio Brewers (SNOB)
2ndSamuel CollettsKame House Wild Specialty BeerD.o.M.
3rdLarry PernellFlanders RedFlanders Red Ale 

Table 8: Fruit / Spiced (14 entries)

Pl.Brewer(s)Entry NameStyleClub
1stPhilip BlosserMon Cherie AmourFruit BeerGlass City Mashers
2ndJustin GoodfellowBorder PatrolFruit BeerT.R.A.S.H. / W.A.Z.E.
3rdAndrew MitchellBigger And BlackerSpice, Herb, or Vegetable BeerSociety of Northeast Ohio Brewers (SNOB)

Table 9: Wood / Smoke / Special (12 entries)

Pl.Brewer(s)Entry NameStyleClub
1stLee KexelOaked BockWood-Aged BeerBrewtherville Labs
2ndMike SantilloRye BarleywineExperimental Beerwaze
3rdMike Barrett Bourbon Oak Vanilla Porter Specialty Wood-Aged BeerBison Brewers
HMJohn SampsellHoppy Red FoxExperimental Beer 

Table 10: IPA (9 entries)

Pl.Brewer(s)Entry NameStyleClub
1stPhilip CaudillSandstone IPAAmerican IPABent Run
2ndJonathan BaischThe Rye DealSpecialty IPAButler Area Homebrew Society (B.A.S.H.)
3rdSean EttersMy (Not So) Evil TwinsSpecialty IPA 
HMRichard RomankoOh My GalaxyAmerican IPATRUB and WAZE

Table 11: German Wheat / Rye (6 entries)

Pl.Brewer(s)Entry NameStyleClub
1stRob SellsRye Zen Shine WeizenbockCrooked Lamp Post Brewing
2ndJeff McneillTake 2 HefeWeissbier 
3rdJulie SchaefferJulie's HefeweizenWeissbierNorth Chautauqua Home Brewers Association
HMTyler HimesTwo Beards And A BockWeizenbock